Eibarko euskara hiztegia
argi
1.
iz.
(
TE).
Luz.
Munduan lehelengo egunian Jaungoikuak argixa eiñ eban. / En el primer día del mundo, Dios creó la luz. /
Eskerrak emotia bihar dogu Jaungoikuari, arnasia, argixa, osasuna, ogixa eta dogun itxaropenagaittik.
2.
izond.
(
TE).
Claro,-a,
despejado,-a (el tiempo).
Eguneko argixa edo gabekua izarratua bada.
Gaurko eguna argixa izan da. / El día de hoy ha sido claro.
3.
izond.
(
TE).
Listo,-a,
inteligente.
Mutill argixa urten desku semiak. / El hijo nos ha salido un muchacho inteligente.
4.
izond.
(
TE).
Claro (color).
5.
iz.
(
NA).
Luz eléctrica.
Motorrak egun eta erdi aguantatzen dau, eta oiñ egun eta erdi zera, argi barik egotia gatxa da. Hiru egun ero zenbat egon giñan argi barik?, hiru egun!
Ik.
argindar.
6.
interj.
(
TE).
¡cuidado!,
¡atención!,
¡ojo!.
"Interj. en forma imperativa" (TE, 153).
Argi!, hor dozu ba azkena! / ¡Ojo!, ¡pues te va la última!
Ik.
kontu,
kontuz.
7.
izond.
(
OEH).
Alumbrado,-a,
un poco borracho,-a.
Guztiak ziran erataille amorratuak ta egunik galtzeka, gaberako erdi txilibrizkauta "argi-argi" juaten ziran etxerutz. (Zirik 42).
Oso berba arrunta da. Sarrittan repetiduta erabiltzen da: argi-argi.
argi egin.
du
ad.
(
TE).
Alumbrar.
Ha zan benetako argittasuna, mundu honetara agertzen dan gizon guztiari argi eitten detsana (Juan, 1. 9). / Aquél era la verdadera luz, que alumbra a todo hombre que viene a este mundo.
argi egon / ibili.
esap.
(
TE).
Estar/andar atento,
con cuidado.
Argi nago nahaste horretatik zerek urten leikian zain. / Estoy atento a lo que puede salir de ese embrollo. /
Argi ibilli, Patxi, drogoso horregaz dozu ba tratua. / Anda con cuidado, Francisco, pues tienes que habértelas con ese trapisonda.
argi erain.
[argi eragin]
.
dio
ad.
(
TE).
Abrillantar,
dar brillo,
sacar brillo.
Baiñu galvanoplastikuan ondoren piezeri brist eraitteko akabatzaillien biharra (ETNO).
Eruaizuz Sosuanera honek piezok, argi eraittera. /
Argi eraitteko paiñuzko poleia eta pastia bihar. /
Hi, mesedez argi eraixok honi ebillioni; baiña argi ibilli hari neria dok eta.
Ik.
brist erain.
Batzuek, barruekin bakarrik darabixe hau berbiau; kanpuetarako akabau da darabixena (ETNO).
argindar.
(argi-indar, arginddar).
iz.
(
NA).
Electricidad.
Argindarra etxian eukitzia ona da.
Ik.
argi.
argittara atara.
[argitara atera]
.
esap.
(
OEH).
Sacar a la luz.
Ausartu zeilla argittara ataratzen bere bihotzan
barrua. (Ibilt 476).
argixak.
iz.
(
TE).
El alumbrado,
luces de alumbrado.
Bart argixak motelak egon dira. / Anoche las luces (el alumbrado) han estado bajas.
Pluralian darabil TEk.